Hormonkiegyenlítő élelmiszerek – ezeket IGEN! – 1. rész

Posted on Posted in alternatív gyógymód, étkezés, gyógyulás az endometriózisból, hormonkiegyenlítés, lignánok, Omega 3 zsírsavak, ösztrogén, ösztrogéndominancia, szterin, test, vitaminok

Sok-sok időbe telt, egészen pontosan 8 évbe, mire rájöttem, hogy mik azok az élelmiszerek, amiket kerülnöm kell, és mik azok, amiket fogyaszthatok, és amik után energetikusnak, vidámnak, egészségesnek érzem magam.

Sok helyen olvashatunk arról, hogy mit nem szabad enni, ha endometriózisunk van. És mivel ez a lista általában olyan élelmiszereket tartalmaz, amiken mi élünk, ezért ha komolyan gondoljuk az életmód változtatást, akkor előbb-utóbb felmerül a kérés, hogy oké, de

ha ezeket mind nem ehetem, akkor MIT EGYEK?

Nekem a húsról, tejtermékekről, tojásról nem volt nehéz lemondanom, mert már régóta vegetáriánus vagyok. Meg is lepődtem, hogy miért lettem én beteg, mert hát én egészségesen étkezem?

Haha, jó elképzelés 🙂

Vegetáriánus voltam 2005 óta, 2008-ban kétszer műtöttek endometriózissal, 2012-ben harmadjára is kiújult.

De mit csinálok rosszul? Mert valamit nyilvánvalóan, de mit? Jött a sötétben tapogatózás, órák hosszig tartó netezés, de valahogy semmi értelmeset nem találtam.

Na, hogy rövidre fogjam, miután 2012-ben kiújult a cucc, és eldöntöttem, hogy többet én nem fekszem műtőasztalra, és megtalálom magam a módját, hogy meggyógyuljak, innen-onnan elkezdtek megtalálni bizonyos élelmiszerek, melyekről kiderült, hogy kifejezetten jót tesznek endometriózis estén.

Nem volt semmi veszteni valóm; kipróbáltam mindent, amiben csak a leghalványabb reményét is láttam a gyógyulásra. Az étrendemet felülvizsgáltam. Hiába, hogy vegetáriánus voltam 2005 óta (semmi hús, tojás, de tejtermék igen, módjával, de fogyasztottam), aztán 2010 óta teljesen vegán (semmilyen állati eredetű étel, semmi tejtermék, méz sem), mégsem figyeltem oda arra, hogy egészséges vegán legyen. Azt hittem, azzal mindent megtettem, hogy kiiktattam az állati eredetű ételeket. Paff, dehogy elég! Szóját ettem, kávét ittam, csokikákat, junk foodot ettem, palacsinta, sült cuccok. Imádom mindet, de sajnos nem egészséges kaják ezek. Így minden ilyet levettem az étlapról. Fájdalmas, nem mondom, hogy nem, de mérlegeltem:

Mi fontosabb? Hogy kielégítsem egy étkezés erejéig az ízlelőbimbóimat, vagy az, hogy egészséges legyek? Nem kérdés, egyértelműen az egészséget választottam. 

Miután elhagytam ezeket a kajákat, és kikísérletezgettem, hogy mit eszem, mikor, mivel, rájöttem, hogy mennyire finoman lehet egészséges vegánul étkezni! Nem jelentett semmilyen lemondást, mert ugyanolyan finom ételeket eszem. Csak az elmém kívánja a palcsit, a hambit, a kávét, hú azt nagyon! De tudom, hogy az csak az elmém. A testem sokkal jobban örül az egészséges ételeknek. Úgyhogy az elmémet kell elcsendesíteni. Persze nem megy mindig, nem vagyok én superwoman, folyamatos küzdelem ez nekem is minden nap. De sokkal könnyebben megy, mint régen.

Mivel az endometriózis hormonális eredetű betegség, a két női nemi hormon, az öszrogén és a progeszteron egyensúly felborulásának, a ösztrogén dominanciájának eredménye, ezért első körben elkezdtem rágyúrni arra,hogy kiiktassam az ösztrogén szintet növelő élelmiszereket, majd ezután kifejezetten olyan élelmiszereket, gyógynövényeket kerestem, amik kiegyenlítik a már felborult hormonrendszert. 

A felborulás hogy történhet? És itt jön a csavar! Ösztrogént és progeszteront is termeli a szervezetünk. Viszont! A szervezetünkbe olyan élelmiszereket is beletölthetünk, amik megnövelik az ösztrogén szintünket. Míg a progeszteront kizárólag a petefészek képes előállítani, azt is csak a havi ciklus bizonyos szakaszában.

Tehát az ösztrogén és a progeszteront egy mérlegként tudjuk elképzelni: Az egyik ágán az ösztrogén, másikon a progeszteron. Míg mi az étkezésünkkel, mindennapjainkban használt kozmetikumainkkal, háztartási szereinkkel az ösztrogén oldalra pakoljuk szépen az ösztrogént, addig a progeszteron oldalunk nem tudja olyan ütemben termelni a progeszteront, hogy egyensúlyozni tudja a megnövekedett ösztrogén szintet. BAMM! És már itt is van az ösztrogéndominancia (vagy más néven hyperösztrogenizmus), és minden fincsi betegség, ami ezzel jár. Nem csak az endometriózis, hanem a mellrák, PCOS, miómák, polipok, minden, mi szem szájnak nem ingere.

Tehát komoly hangsúlyt fektettem arra, hogy a következő élelmiszerekből rendszeresen vigyek be a szervezetembe (amellett, hogy a tiltólistás kajákat nem csökkentettem, hanem TOTÁLISAN megszüntettem.)

Nézzünk most 10 olyan áldásos élelmiszert, melyeket hormonkiegyenlítő hatással bírnak, tehát endometriózis esetén kifejezetten jót teszünk magunkkal, ha ezekből rendszeresen fogyasztunk.

  1. Keresztes virágú zöldségek: Brokkoli, karfiol, kelbimbó, kel, káposzta.Ezekről a zöldségekről széles körben bizonyosságot nyert, hogy hatékony élelmiszerek a rákos eredetű betegségek legyőzésében. Mindezt azért, mert van bennünk egy olyan anyag, az I3C, vagy tisztességes nevén indol-3-karbinol, ami a rákkeltő hormonon gátlásáért felelős. Ez a vegyület segít lebontani egy ártalmas és gyorsan növekvő ösztrogén elváltozást, ami hozzájárul az tumor növekedéshez, kifejezetten az ösztrogén-érzékeny mellsejtekben.
    Noha az endometriózis nem rákos elváltozás, mégis egy nem normális sejtburjánzás. Engem ez a legkevésbé sem nyugtatott meg anno. Nincs olyan, hogy jóindulatú, rosszindulatú. Elváltozás van, és kész. Tehát ilyenkor nem hátradőlni kell, hogy de jó, ez nem rák, hanem összekapni magunkat, és belehúzni, hogy ne juttassuk el magunkat a rákig…brusspro7f8e9ff33e934d6e3f9173c487543827

    Hogyan fogyaszd?

    Mindenből érdemes minél többet nyersen fogyasztani, ugyanis a nyers állapotában van a legmagasabb vitamin, ásványi anyag, rosttartalom. Minél tovább főzzük, annál kevesebb a hasznos anyag. Nekünk pedig arra kell nagyon figyelni, hogy minél több jusson be a szervezetünkbe az éltető vitaminokból, ásványi anyagokból, életERŐ-ből.

    A legjobb, ha nyersen salátába teszed, nekem így jöttek be ezek az új ízek 🙂 Vagy az is jó megoldás, hogy fogod a brokkolit, csinálsz mellé egy gyors mártogatós szószt, és abba tunkolod bele. Ha nagyon nem megy nyersen, akkor párold, és minél kevesebb ideig, hogy ropogós maradjon.

  2. LenmagA lenmag telis-tele van lignánokkal, ami a fitoösztrogének egyik fajtája. A lignánoknak erőteljes daganatnövekedést gátló tulajdonságuk van, mert gátolja a rákos sejtek növekedését. A lignánok kis mennyiségben fordulnak elő a zöldségekben, gabonákban, olajos magvakban, 0,25-1 gr lignán van 100 grammban, ezzel szemben a lenmagban 100-szor, a szezámmagban 130-szor annyi lignán található.7bd82578f6a34dd8be884a564275ec86

    Hogyan fogyasszuk?

    Ha lenmagot, szezámmagot fogyasztasz, de főleg a lenmagra igaz, hogy a lenmagot meg kell darálni, mert máskülönben a benne levő hasznos anyagok nem tudnak sajnos úgy felszívódni a szervezetedben. Vagy vegyél darált lenmagot, vagy magad daráld le otthon, egyszerű kávédaráló is megteszi.

    Lenmaggal és szezámmaggal fel tudod turbózni a salátádat, reggeli turmixodat, zabkásádat. Napi 2-3 evőkanállal simán mehet.

    Itt is vonatkozik a minél naturálisabb forrás. Lenmagból létezik lenmag olaj, viszont ez már átment egy feldolgozási folyamaton. Amellett, hogy a lenmagolaj gazdag omega3 olajban, lignánokat nem tartalmaz.

  3. AvokádóTudtad, hogy az avokádó antiösztrogén élelmiszer? Mit jelent ez? Hát azt, hogy a szerin tartalmának köszönhetően blokkolja a sejteken levő ösztrogén receptorokat, és csökkenti a testedben az ösztrogén felszívódását. Az ösztrogén blokkolásának eredményeképp a női szervezetben a progeszteron szint emelkedni tud.Tehát az avokádó fogyasztása nagyon-nagyon jót tesz nekünk.avok

    Hogyan fogyasszuk?

    Maradjunk a nyers verziónál. A nyers sokkal jobb nekünk, mint a feldolgozott olaj, ugyanis van avokádó olaj is. Salátába, szendvicskrémnek, salátaszószként is fogyaszthatjuk. Nekem személyes kedvencem a mexikói Guacamole, amit rizspufira szoktam kenni.

    Itt egy pofon egyszerű Guacamole recept, amit még Mexikóban tanultam 🙂

    1 érett avokádó, hámozva, magozva
    1 nagyobb buci foghagymagerezd szétnyomva, akár mozsárban, akár a kés élével
    1 fél lime leve, de a citrom is simán jó (ne boltban kapható citromlével, hanem nyomd ki frissen a gyümölcsből)
    fél lilahagyma
    1 csipet só
    1 csipet bors
    fél paradicsom, felaprítva
    opcionális: koriander, friss, természetesen

    Vegyél egy tálat, és nyomkodd szét az oldalán az avokádót.
    Tedd hozzá a többi hozzávalót, kevergesd össze, és kész is.
    Ha van időd, és megállod, hogy ne edd meg egyből, akkor jót tesz neki, ha hűtőben pár órára álli hagyod.

    guac

  4. Chia magA chia mag egy új felfedezésem, imádom. Amióta a glutént is elhagytam, alap kellék. Ugyanis ez egy olyan gluténmentes ősi mag, amit szinte bármihez hozzátehetsz. A Chia magnak a legmagasabb az omega 3 forrása, és egyben a legmagasabb a rosttartalma is.chiaHogyan fogyaszd?

    Mókás kis mag ez, ugyanis vízzel érintkezve megduzzad, és kocsonyás állaga lesz. Lehet belőle pudingot is készíteni, felturbózhatod vele a reggeli smoothie-dat, zabkásádat. Receptek tömkelege vár a neten 🙂

  5. FűszernövényekA következő fűszernövényeknek hormonkiegyenlítő hatása is van:
    Fokhagyma, rozmaring, zsálya, kurkuma, gyömbér, curry, cayenne borsturma73e73c937936de0d279d0865e00e1af7c94d85425a4e11f6287609805cdc744

    A kurkuma bizonyítottan csökkenti a gyulladást, fájdalmat és a duzzanatokat. Mivel az endometriózis egy gyulladásos megbetegedés, ezért a gyulladáscsökkentő zöldségek, gyümölcsök, fűszernövények fogyasztása nagyon fontos.

     

    Holnap jövök a további 5 hormonkiegyenlítő élelmiszerrel.

Szeretettel ölellek,

Lux Boros Kata
Életmód coach, vegán életmód szakértő, író

 

Leave a Reply